Statisztikák, tények, érdekességek
Gezso 2011.02.11. 07:49
Avagy a 38. Rákóczi Kupa számokban
Ahogy azt megszokhattátok, a kupa előtt és után is olvashatóak az aktuális tornára, illetve a kupa történelmére vonatkozó statisztikák. A hétvégét megelőzően viszonylag kevés számszerű ténnyel találkozhattatok, ám a három nap történései annyi érdekességet szültek, hogy most aztán bőségesen lehet fürdőzni a számok tengerében.
A mostani a Rákóczi Kupa történetének 10. címvédése. A Tekó összesen hat, a Szilády, a Budapest és a Garbai egy-egy alkalommal tudtak ismételni.
A Kanizsa lehetett volna a hatodik csapat, amely vesztes döntőt követő évben nyerni tud. Mivel kikaptak, nem csatlakozhattak a Tekó (2x), Szilády, Budapest, Garbai, Orosháza ötöshöz.
Harmadik alkalommal fordult elő, hogy két egymást követő évben megismétlődik a döntő párosítása. Érdekesség, hogy az „ismételt” finálékat mindig az első győztes nyerte (a Tekó és a Garbai), akárcsak most az Orosháza.
Az Orosháza a második vidéki csapat, amely három egymást követő évben döntőt játszott. Korábban erre csak a Budapest volt képes 1998-2000 között.
Hatodszor történt meg, hogy egy vidéki csapat zsinórban háromszor érmes helyen végezzen, de az Orosháza az első, akinek ez immár kétszer is sikerült. Az első ilyen szériában három bronzot szereztek 2004-06 között.
A jelenlegi vándorserlegért folyó harcban (2004 óta) az Orosházának a mostani a hatodik érme. A Vári Szabó (Garbai) 5, a Tekó 4, a Kanizsa 3, míg a Gyöngyös, a Szarvas, a Sepsi, a Patak és a Szilády egy-egy érmet szerzett.
Hetedszer fordul elő, hogy két egymást követő évben vidéki csapat nyer, de ilyen esetben címvédésre csak egyszer volt példa; a Budapest 1999 után 2000-ben is győzni tudott.
Tizenhatodik alkalommal történt meg, hogy a győztes már az előző évben is az első két hely valamelyikén végzett.
A békési csapatoknak ez volt a negyedik győzelmük, amivel a második helyre jöttek fel Bács-Kiskun (21) mögé.
A Szilády 16 év után végzett újra dobogón, ami – holtversenyben – rekord a két utolsó érem közt eltelt időt tekintve. (A Sárospatak éppen tavaly állította fel ezt a csúcsot.)
Gerner Dániel az első játékos, aki négy egyéni címet kapott. Igaz, saját posztján még nem választották meg a legjobbnak, bár ez inkább a csapat helyezései miatt van, hiszen Dani rendre a legjobb hálóőrök közé tartozik. Idén például ő kapta a legkevesebb gólt. Ha a Tekó túljutott volna a szombati pótselejtezőn, minden bizonnyal neki ítélték volna idén a legjobb kapus díjat.
Amióta ez a tíz csapat szerepel (2008), egyedül a Gyöngyös nem tudott négy közé kerülni, az Orosháza viszont immár háromszor is, amivel csúcstartó.
A Tekó hét éve nem nyert kupát és öt éve nem játszott döntőt. Mindkét széria negatív rekord a hazai csapat történetében.
Sosem fordult még elő, hogy a Tekó két egymást követő évben ne jusson a négy közé. Sajnos ez a rekord idén megdőlt.
A 8-ra végződő (8., 18., 28.) kupákon a Tekó eddig minden alkalommal döntőbe jutott. A 48. kupán ugyanezt a statisztikát már nem hozhatjuk fel.
Csanádi Dániel személyében először nyerte külföldi a legjobb kapusnak járó díjat.
Oláh Máté a harmadik játékos – Szarkas Roland és Herczku Dániel után – aki a Bibó játékosaként kiérdemelte a legjobb halasi focistának járó díjat.
Hrabovszki Zoltán az ötödik orosházi gólkirály.
|