Mit ér a csoportgyőzelem?
Gezso 2010.02.04. 18:12
A tízcsapatos torna szépségeit boncolgatjuk...
A tavalyi évben elég kalandosan alakult több csapat – köztük a Tekó – sorsa a csoportmeccsek során. Írásunkban azt latolgatjuk, ebben a lebonyolítási rendszerben hány ponttal lehet jó eséllyel továbbjutni a csoportokból. Ugyanakkor azt is megnéztük, hogy a végelszámolásnál mennyit jelent a csoportban kiharcolt helyezés.
Elemzésünkben csak az elmúlt három évet vettük figyelembe - bár a 2007-es kilenc csapattal zajló torna kicsit kilóg a sorból -, ám a pontszerzések tekintetében valószínűleg általánosíthatnánk is. A csoportbeli helyezések és a végeredmény összefüggései viszont természetesen minden évben mások.
Egy öt csapatot felvonultató csoportban minden együttes négy meccset játszik, tehát maximum tizenkét pontot szerezhet a legjobb, ami természetesen garantált csoportelsőséget jelent. Ez esetben a pótselejtezős (második és harmadik) helyhez akár már hat pont is elég lehet, hét esetén pedig gyakorlatilag már lehet is készülni a túlórára.
Amennyiben két nagyjából egyforma erejű csapat megveri a többieket, ám egymással nem bírnak, úgy a 10-10 ponttal végzők között a gólkülönbség dönt – lévén az egymás elleni eredmény döntetlen. A gyengébbeknek ezért is éri meg hajtani egymás ellen, hiszen itt a hat pont garantált rájátszást jelent.
Jelentősebb körbeverések, illetve „kördöntetlenek” esetén nyolc-kilenc pont is érhet közvetlen elődöntőt, ám ilyenkor könnyen megeshet, hogy egymás elleni eredményt vagy gólkülönbséget kell figyelembe venni. A csoportbeli harmadik helyhez azonban itt is szükség van a hat pontra. Szintén tavaly volt erre példa, amikor a Vári kilenc ponttal zárt az élen, őt héttel a Sárospatak követte, míg a Tekó hat egységet gyűjtve jutott pótselejtezőbe. Ilyen egyenlő erőviszonyok és szoros pontelosztás mellett természetesen végig nagyon izgalmasak a csoportmeccsek, ám a végére előnyben lévő csapatoknak megvan az „előjoga”, hogy esetleg továbbvigyenek magukkal olyan együttest, mely önerőből nem lenne képes erre. De maximálisan bízva a sportszerűségben, természetesen ez csak, mint eshetőség merült fel…
Nagyon extrém körülmények között, akár négy ponttal is lehet valaki csoportgyőztes, ha minden egyes találkozón döntetlen születik. Ez azonban elég valószínűtlen, így a további boncolgatásokba, mint a több lőtt gól, illetve a sorsolással továbbjutás, nem megyünk bele.
Láthatjuk tehát – és tavalyról valós példa is igazolja -, hogy egyetlen csapat és szurkoló sem kell, hogy csüggedjen, ha első két meccsükön esetleg vereséget szenvedett, hiszen egy huszáros hajrával – és persze nagy adag szerencsével – reménytelennek tűnő helyzetből is fel lehet állni.
De nézzük, mennyit is ér a csoportban elfoglalt végső helyezés. Kétségtelen, hogy a csoportgyőzelem óriási kiváltság, hiszen a két egyenes ágon továbbjutó csapat vasárnap mindenképp éremért játszat, ám a második- és harmadik hely sem jelenti azt, hogy nem nyerhetik meg a kupát.
Bár az utóbbi két évben egyaránt csoportgyőztes nyerte meg a tornát (tavaly a Vári az „A” jelűből, míg 2008-ban a Szarvas a „B”-ből jutott tovább elsőként), a további dobogós helyezések nem voltak egyenes arányban a selejtezők eredményeivel.
Tavaly a „B” csoportot megnyerő Sepsiszentgyörgy érmet sem szerzett, viszont az ezüst és a bronz is csoportharmadik csapathoz került.
2008-ban szintén balszerencsés volt a „másik” csoportot megnyerni, a Tekó ugyanis negyedik lett, míg a második helyen pótselejtezőre kényszerülő két csapat végül érmet szerzett: a Garbai ezüstöt, míg a Sepsiszentgyörgy bronzot.
2007-ben a hiányos létszám miatt kissé más volt a lebonyolítás, ám érdekes megemlíteni az úgynevezett felsőházi rájátszást, ahol a sorrend Tekó, Garbai, Kanizsa volt. Mint ismert a torna végeredménye később: Kanizsa, Garbai, Tekó…
Mindezek tükrében elmondható, hogy nagy fegyvertény – és szinte garantált érem – a csoportgyőzelem, ám a régi színházas mondás szerint, nem a főpróbának kell jól sikerülnie, hanem az előadásnak. Ez sportnyelvre lefordítva is igaznak látszik…
|